Thuisbatterij, hype of hulp?

De thuisbatterij is misschien wel de meest besproken oplossing. Het idee is aantrekkelijk: overdag sla je je zonnestroom op, ’s avonds gebruik je die zelf. Minder afhankelijk van het net, meer eigen regie. De keerzijdes van een thuisbatterij

Voordelen 

Verhoogt verbruik eigen zonnestroom tot 70 procent

Minder teruglevering, dus minder terugleverkosten

Werkt goed samen met dynamische energiecontracten

Toekomstbestendig als netcongestie verder toeneemt

Nadelen

Hoge investering: 4.000 tot 8.000 euro

Lange terugverdientijd >10 jaar

Beperkte opslag: 1 winterdag ≠ 1 zomerdag

Technologie ontwikkelt zich snel → kans op veroudering

Conclusie: Interessant voor tech-liefhebbers en mensen die maximaal zelfvoorzienend willen zijn. Financieel gezien (nu nog) niet altijd de slimste eerste stap.

Afschakelen, je zonnepanelen uitzetten

Sommige omvormers bieden de optie om (tijdelijk) geen stroom terug te leveren. Klinkt logisch als terugleveren geld kost, maar voelt toch een beetje… verkeerd.

Voordelen 

Geen terugleverkosten op momenten van overschot

Simpel toe te passen bij bepaalde systemen

Geen extra investering nodig

Nadelen

Je laat gratis opgewekte energie verloren gaan

Je rendement op zonnepanelen daalt fors

Psychologisch onbevredigend (je investeert om niet te gebruiken)

Geen structurele oplossing voor de lange termijn

Conclusie: een noodoplossing, geen strategie. Vergelijk het met een Ferrari kopen en alleen achteruit rijden.

Slim verbruiken, maak van stroom comfort

En dan de optie die vaak wordt onderschat, maar in de praktijk het meeste oplevert: je stroom gewoon zelf gebruiken. Niet door extra apparaten te kopen, maar door slim te sturen op wanneer je verbruikt.

Denk aan:
Koelen én verwarmen met een airco (lucht-lucht warmtepomp).
Wasmachine en vaatwasser overdag laten draaien.
Elektrische boiler of warmtepomp slim aansturen.

Waarom een airco hier zo goed past

Een moderne airco is geen luxe koeling meer, maar een zeer efficiënte verwarming:
40 tot 60 procent goedkoper dan gas.
Werkt perfect samen met zonnepanelen.
Direct comfort: koelen in de zomer, verwarmen in de winter.
Veel sneller regelbaar dan vloerverwarming of radiatoren.

Voordelen 

Direct rendement op je zonnestroom

Lagere gasrekening én lagere elektriciteitskosten

Comfortverbetering van je woning

Investering die zichzelf zichtbaar terugbetaald

Nadelen

Je moet anders leren omgaan met energie (meer overdag)

Niet elke woning is meteen geschikt (maar vaak wél aanpasbaar)

De moraal van het verhaal

Geen paniek. Het verdwijnen van de salderingsregeling is geen ramp, maar een kantelpunt. Wie slim inspeelt op eigen verbruik, haalt méér uit zijn zonnepanelen dan ooit. De beste investering? Die in oplossingen die je dagelijks voelt: comfort, lagere vaste lasten en grip op je energie.

Terugleverkosten voorkomen doe je zo!

Bron: Aircovooru

  • Jouw feedback
  • 0   0

11 reacties op “Salderingsregeling vervalt! 3 tips voor je overtollige zonnestroom”

  1. RonK

    Ik zie verschillende reacties die te simpel redeneren of dingen door elkaar halen.
    Een thuisbatterij is iets anders dan een stekkerbatterij. Die stekkerbatterij is goedkoper maar… standaard kan die maar maximaal 800W leveren bij ontladen/gebruik op de fase waar je deze inprikt. Een thuisbatterij installeer je niet eventjes plu-and-play zelf maar deze hebben wel een uitgebreidere EMS waardoor je flexibeler kunt sturen op de gehele stroombehoefte thuis. De voordelen van sommige opties zijn leuk maar men vergeet even dat je niet voor een appel en een ei een electrische auto aanschaft … ik heb daar als particulier het geld niet voor liggen en zolang de auto niet V2G stroom terug kan leveren aan het huis/net is die auto dus geen goed alternatief voor een thuisbatterij. Zelf heb ik meerdere airco’s en onderken de mogelijkheid om snel en efficient zo ook te verwarmen maar… je kunt maar 1 ruimte per airco verwarmen en met meerdere kamers in huis moet je vele units ophangen en met leidingen naar de buitenunit(s) brengen… bij verkoop van mijn vorige woning was voor sommige potentiele kopers de units aan de muur een punt van kritiek en haakten ze af omdat “het niet mooi staat”. Bovendien loopt het ook aardig in prijs op als je zoals ik 5 airco’s moet laten plaatsen. Zelf overweeg ik om eens voorzichtig te kijken naar 1 of meerdere Marstek stekkerbatterijen…. een thuisbatterij van Sigenergy is mooier en slimmer maar te duur en ik weet niet hoe lang ik nog in deze woning blijf zitten… waarschijnlijk niet totdat hij is terugverdiend.

  2. Peter Janssens

    Wel jammer dat de goedkopere batterij, en zeker de plugin batterij, aanzienlijk minder vermogen kan leveren, hetgeen veel minder rendement oplevert tav. eigen verbruik.

  3. Theo Asselman

    Dit wordt volgend jaar echt lachen voor de netbeheerders.
    Ik bedoel, zij moeten weten hoeveel energie ze moeten bijstoken om het net op spanning te houden.
    Daarom moesten wij (gebruikers) opgeven hoeveel panelen er op dak kwamen, moesten we opgeven of we een (kleine) turbine bij het bedrijf of boerderij kregen, gingen ze de weersvoorspelling bijhouden, hoeveel wind komt er, hoeveel zon komt er, alles voor dat belangrijke evenwicht op het net.
    En nu gaan energieleveranciers de terugleververgoeding laag houden, de boete het liefst daar vlakbij, zodat er feitelijk niks overblijft en mensen massaal gaan zeggen, nu maar even niet leveren. Of, de set gaat een uurtje aan want ik moet wassen. en dan weer uit. Dat is door de netbeheerders niet voorzienbaar of bij te houden.
    Ik voorzie een spannend 2027 met toch wel een paar (on)behoorlijke stroomuitval-dippen.

  4. Harald Coppoolse

    Optie 4: vervang een auto die overdag thuis staat door een elektrische. Voor 15 kWh rijdt die 100 km. Een verbrandingsmotor heeft daar toch vaak 5 liter brandstof voor nodig = €10. Dus elke 15kWh die je in de auto stopt levert je bijna 10 euro op.

    En bij dynamisch contract wordt het helemaal voordelig als je je zonnestroom ’s ochtends om 9:00 uur, als de stroom nog duur is, aan Frank verkoopt, en ’s middags om 13:00, als de stroom goedkoop is, weer van Fran koopt.

  5. lu

    een thuisbatterij voor 4000 tot 8000 euro?
    Wordt tijd om even de prijs te checken, denk ik.
    Een kwalitatief uitstekende thuis batterij heb je al voor 1200euro (5,12kw) (met 10 jaar garantie).
    Stel dat je deze 200 keer/jaar kunt vullen, met 4kw bij een tarief van 0,25euro.
    Dan heb je deze er na 6 jaar al uit en als je ook nog gebruik maakt van de mogelijkheid om de btw terug te vragen, al na 5 jaar.

  6. Jan Boeren

    Toch ben ik bezig met plannen om mijn pv instsllatie via home assistant dynamisch te sturen. Er is simpelweg geen passende perfecte oplossing.

  7. Martin

    Klinkt leuk, een airco om in de zomer je overtollige zonnestroom te gebruiken. Maar ook in de zomer zijn mensen overdag aan het werk en zullen pas bij thuiskomst de airco inschakelen. Dan is er dus al aardig wat stroom terug geleverd. Misschien is het beter om te investeren in een hybride omvormer. Deze omvormer doet precies wat de mono omvormer nu ook doet, maar heeft als voordeel dat je er niet alleen een batterij op kan aansluiten, maar vooral dat je zo’n hybride omvormer kunt instellen met bijvoorbeeld een bijgeleverde app. Dit stelt je je staat om bijvoorbeeld een exportlimit in te stellen, waarin je zelf bepaald hoeveel opgewekte stroom er naar het net mag. Zo maak je toch gebruik van je zelf opgewekte stroom, maar levert je niets terug. En met smartplugs van bijvoorbeeld Homewizard kun je dan zelf ook instellen waarheen en wanneer je zonnestroom heen gaat, zoals een boiler enz.

  8. Arend

    Een thuisbatterij kent twee oplossingen. Een thuisbatterij met stekker en een thuisbatterij die door een installateur moet worden aangesloten.
    Voor ons is de thuisbatterij met stekker de meest geschikte oplossing. Geen duizenden euro’s maar voor 1 duizend kun je al beginnen.
    De toekomst zal verder uitwijzen wat het beste is.

  9. John

    Wat dacht je van een combinatie van de tips twee en drie? Zoveel mogelijk zelf verbruiken en niet meer leveren aan het net als er dan toch nog te veel zonne energie is.
    Kost een beetje en heeft toch de potentie om zelf zoveel mogelijk te gebruiken. Misschien dat ZEP nog wat dieper kan ingaan op de mogelijkheden van Zero Export en wat daar voor nodig is.

  10. Hubert Anemaat

    Jammer dat de elektrische auto niet vermeld wordt !
    Elke kWh vervangt 1 euro aan benzine.

  11. rene trommelen

    De kosten van een accu zijn toch wel aanzienlijk lager dan hier vermeld. Als je gaat zelf bouwen al helemaal

Geef een reactie