Verspreiden van energieverbruik buiten piekuren

Het voorstel houdt in dat het gebruik van het stroomnet tijdens piekuren duurder wordt, dan op rustige momenten. Dit stimuleert bedrijven om hun verbruik te verplaatsen naar goedkopere tijdstippen. CE Delft verwacht dat dit leidt tot het beter benutten van het elektriciteitsnet, zonder dat dit leidt tot een sterke stijging van netkosten.

Groep grootverbruikers is breed en divers

De maatregel richt zich op de circa 70.000 tot 80.000 bedrijven met een aansluiting op het regionale net. Denk aan kantoren, datacenters, logistieke centra en de maakindustrie. Uit het onderzoek blijkt dat zelfs zonder aanpassing in gedrag, de extra kosten beperkt blijven: maximaal 10% hogere transporttarieven. Veel bedrijven zullen juist kunnen besparen.

Geen grote nadelen voor niet-flexibele gebruikers

Volgens Marijn Hoeksma van Netbeheer Nederland hoeven ook bedrijven die dag en nacht draaien niet direct nadelen te ondervinden. Hun constante verbruik valt deels in de goedkope uren. Juist partijen met flexibiliteit, zoals logistieke bedrijven en kantoren, kunnen profiteren door slim te plannen. Na 2030 verwacht CE Delft dat de totale netwerkkosten dalen door efficiënter gebruik van infrastructuur. Zelfs bedrijven zonder flexibiliteit profiteren uiteindelijk mee. De aanpak sluit aan bij bredere beleidsadviezen om systeemkosten te beperken.

Tijdsafhankelijke tarieven sluiten ook goed aan bij bestaande alternatieven, zoals capaciteitsbeperkingscontracten (CBC) en alternatieve transportrechten (ATR). Deze stimuleren bedrijven al om tijdens rustige uren stroom te verbruiken. In combinatie met tijdstarieven ontstaat een breder palet aan prikkels.

Bewustwording en flexibiliteit stimuleren

De nieuwe tarieven zorgen voor meer bewustwording bij alle grootverbruikers. Ze vormen een opstap naar bewuster en flexibeler netgebruik, zonder dat bedrijven direct complexe contracten hoeven aan te gaan. Op basis van dit onderzoek werkt Netbeheer Nederland aan een codewijzigingsvoorstel. Dit moet in 2026 worden ingediend bij de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De ACM beslist vervolgens over de invoering van een tijdsafhankelijke stroomprijs voor grootverbruikers.

Rapport CE Delft: Stroomprijs grootverbruikers

Bron: CE Delft

  • Jouw feedback
  • 0   0

Geef een reactie