Voorjaarszon en najaarswind drukken hun stempel op het energieverbruik
In totaal werd er 16 Petajoule aan hernieuwbare energieproductie afgeschakeld, tegenover 12 Petajoule in 2024, waardoor kostbare duurzame energie verloren ging. Zon en wind blijven de belangrijkste bronnen voor de groei van hernieuwbare energie, met een groei van de zonproductie met 17 Petajoule. De windproductie daalde licht in het rustige voorjaar, maar zeeparken hielden het jaartotaal bijna gelijk.
Het effect van biomassa en warmtepompen
Warmtepompen leveren ook een steeds grotere bijdrage aan het energieverbruik in Nederland en vervangen stap voor stap gasgestookte verwarmingssystemen. In 2025 kwamen er naar schatting 170.000 bij, waardoor er nu rond de 900.000 warmtepompen draaien. Hun bijdrage aan de hernieuwbare productie steeg naar ongeveer 37 Petajoule, ruim 2 procent van de totale energievraag.
De bijstook van biomassa groeide licht met 2 Petajoule, doordat kolencentrales vaker draaiden met een aandeel biobrandstof. Duurzame brandstoffen voor transport namen waarschijnlijk ook toe, maar definitieve cijfers over hun bijdrage ontbreken nog. Daarom tellen deze brandstoffen nog niet mee in de officiële groeicijfers van de hernieuwbare productie.
Overschotten drukken de prijs en beïnvloeden het energieverbruik
Het aantal uren waarbij het energieaanbod hoger lag dan de energievraag steeg. Dit zorgde voor extreem lage of zelfs negatieve stroomprijzen. Producenten schakelden installaties uit of konden stroom niet kwijt op een vol net, waardoor verspilling ontstond. In 2025 waren er 585 uur met negatieve prijzen, ongeveer 7 procent van alle uren en fors meer dan de 458 uren in 2024.
Virtuele elektrolyser laat zien wat mogelijk is
Met genoeg opslagcapaciteit hadden windturbines en zonnepanelen gewoon kunnen blijven draaien, zonder verspilling van duurzame elektriciteit. Batterijen zijn geschikt voor korte pieken, terwijl elektrolysers langdurige overschotten omzetten in waterstof. Een virtuele elektrolyser laat zien dat er in 2025 ongeveer 1.400 draaiuren mogelijk waren geweest. Uiteindelijk kwam 57 procent van onze elektriciteitsvraag in 2025 uit groene energiebronnen, tegen 54 procent een jaar eerder. Zonder het uitzetten van opwekinstallaties had dit aandeel rond de 60 procent gelegen, vooral door betere benutting van overschotten. Tegelijk groeit de stroomvraag de komende jaren sterk, wat vraagt om meer hernieuwbare opwek én slimme opslag.
Bron: Energieopwek.nl, Entrance.eu






















Geef een reactie
Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.