• Aanmaker
    Onderwerp
  • #128949
    Mia
    Deelnemer
      @mortyr

      Hoi allemaal!

      Ik vraag mij af wie er ervaring heeft met het overstappen van hun gasaansluiting naar een duurzame warmtebron, zoals een warmtepomp of… ja wat is er eigenlijk anders? Ik zit (helaas) nog steeds op de gasaansluiting, maar ik ben wel nieuwsgierig wat de mogelijkheden zijn.

      Alvast bedankt! Groetjes, Mia

    15 reacties aan het bekijken - 1 tot 15 (van in totaal 15)
    • Auteur
      Antwoorden
    • #156053
      Christiaan Boer
      Deelnemer
        @cw-boer

        Wij hebben al jaren een pelletkachel en daarmee het overgrote deel van de warmte ingevuld. Voor het tapwater (=douchen) hebben we onlangs een slimme boiler aangeschaft en zo ingesteld dat deze verspreid over de dag -dus wanneer de zonnepanelen gratis stroom leveren- opwarmt. Zo tussen 10 en 16 u.
        Daarnaast vorig jaar een airco aangeschaft omdat we niet van te veel warmte houden. En die kan bij een beetje killer weer ook opwarmen.
        Mijn gasverbruik is gedaald van vóór deze maatregelen 1900/1800 m3 naar het lopende seizoen (huidige stand) 268 m3. En door de aanschaf van de boiler onlangs, zal dit nog verder afnemen.
        Wat mij betreft kan het gas afgesloten worden. Nog even een jaartje ervaring opdoen en vast recht betalen.

        #156032
        mwh bischot
        Deelnemer
          @boormeester

          Eigenlijk hoeven we niet van het gas af want via mestvergisting (Nederland heeft ruim voldoende mest) kan ook ‘aardgas’ opgewekt worden en in het net gepompt worden. Het enige wat we moeten doen is mestvergistings installaties bouwen op grote schaal. Is het mest probleem opgelost. In principe kan al het organische afval vergist worden.

          #156031
          Jack
          Deelnemer
            @jackomostergmail-com

            Ikzelf woon in Portugal waar geen teruggave oid via de overheid plaatsvindt.
            Alles wat je doet doe je infiete voor de omgeving(duurzaam)
            Waarom wordt er in NL alleen maar vergelijkingen gemaakt over een terugverdien model?
            Denk gewoon aan de omgeving, dat moet het uitgangspunt zijn in mijn optiek.
            Ik heb zonnepanelen, 2 x airco(koeling en verwarmen) voor warm water een warmwater boiler die zijn energie uit de omgeving haalt
            Koken doen we alleen op gas(gasfles) ivm het minimale verbruik.

            #156026
            CJ van der Hoeven
            Deelnemer
              @dekees

              Stroom kost momenteel 25 cent per kWh. Gas light op 1.30 per m3.
              1 m3 gas is aan energie goed voor ongeveer 10 kWh. Dus verwarmen met stroom is nog altijd 2 x zo duur als verwarmen met gas.

              Maar dat geldt alleen voor de ‘simpele’ electrische kachels, zoals convector kacheltjes en infrarood panelen.

              Met een warmtepomp of een airco (in feite ook een warmtepomp) krijg je ongeveer 4 kWh aan warmte voor 1 kWh aan stroom.

              #156025
              CJ van der Hoeven
              Deelnemer
                @dekees

                Het gas op zich is niet het probleem. Wel de hele cyclus: We halen nu gas uit de grond en dat wordt tijdens gebruik omgezet in CO2 zodat er steeds meer CO2 in de atmosfeer terecht komt met alle gevolgen van dien.

                Maar je kunt het proces ook omdraaien, en gas produceren uit CO2 uit de lucht en overtollige stroom van de zonnepanelen. Daarmee kun je in principe een duurzame oplossing bouwen en toch gewoon gas blijven gebruiken. Zie https://www.wur.nl/en/project/Power-to-methane-in-a-Bioelectrochemical-System.htm

                #156024
                Pukdan
                Deelnemer
                  @pukdan

                  Wij hebben in 2019 2 daikin airco’s aangeschaft voor de woonkamer en slaapkamer. Beide kunnen ook verwarmen. Aanschaf toen €3700 inclusief montage en BTW. Voor aanschaf verbruikten we 2000 m3 gas voor verwarmen, warm water en koken. Woning is een redelijk geisoleerde bungalow.

                  – We hebben vervolgens de thermostaat van de CV (gas) continu op 15 graden gezet, dus die stond alleen stand-by.
                  – De airco in de slaapkamer wordt alleen in de winter gebruikt voor koeling tijdens de nacht, in de winter als verwarming tijdens de nacht.
                  – De airco in de woonkamer (levert max. 3,5 kW warmte) hodt eigenlijk de rest van het huis bij vorst redelijk op temperatuur, maar achteraf zou ik voor een 5kW kiezen voor wat meer comfort. In een bungalow staan normaliter de woonkamer, hal, keuken met open deuren met elkaar in verbinding. Woonkamer is het warmst, keuken en hal 2 graden minder.
                  – De energiebesparing in het eerste jaar was circa €650, minder gas en meer elektriciteit.
                  – In 2021 gasfornuis vervangen door inductie (€450) en zelf Tesy E-boiler gemonteerd. (€680)
                  – 2022 gasleiding verwijderd. De cv en radiatoren hangen er nog. Deze kan ik in geval van nood met een propaanfles gebruiken. (simpelweg een ander maatje gasdoorlaat in CV monteren.)

                  Ondanks alle verhalen (Milieu Centraal, diverse media, enz.) dat van het gas afgaan enorm kostbaar is valt het eigenlijk best wel mee als je het geld hebt. Voor ons een investering van minder dan €5000 die we in 7 jaar terug hebben verdiend.

                  #156023
                  Energiecoöperatie duurzaam Assen
                  Deelnemer
                    @duurzaamassen

                    Mia, sinds 8-2023 geheel van het gas af, proces en maatregelen in woning uit 1958:
                    – begonnen met plaatsen HR++ glas in alle kozijnen
                    – oude vloerverwarming afgesloten (ongeïsoleerde BG-vloer) en convectorput gesloten + radiatoren geplaatst (convectorradiatoren)
                    – daarna spouwmuren volgespoten met PS-grafietparels
                    – dak aan onderzijde (2-onder-1-kap) geïsoleerd
                    – HR107 combiketel op laag temperatuur gezet met half vermogen om simulatie warmtepomp stoken te testen, bleek meer comfort te geven door langzamere luchtstroming door lagere cv-temperatuur, minder tochtgevoel
                    – ook nog zoldervloer nageïsoleerd vanwege lage isolatiewaarde dak en overal buitenzonwering geplaatst
                    – 20 zonnepanelen op dak gelegd, later en nog 2 bijgelegd + laadpunt voor E-auto (reservering toekomstige E-auto)
                    – HR107 combiketel vervangen door Valliant Arotherm monoblock warmtepomp, vermogen 5,5 kW met koelingfaciliteit
                    – voor warmwater badkamer een zoutbatterij Flamco Ecotherm 6 kWh geplaatst die wordt aangestuurd door schakeling die reageert op zonne-energie van eigen panelen
                    – in keuken Quooker geplaatst en inductie kookplaat
                    – laatste grote ingreep is aanleggen wandverwarming in woonkamer tegen koude westgevel
                    – als laatste een thuisbatterij van 10kWh geplaatst en werken nu met combi scenario nutl-op-de-meter en slim opslaan bij overproductie
                    – we gebruiken nu vanaf maart tot oktober alleen eigen zonne-energie en met dynamisch contract leveren we op slimme momenten terug aan het net (niet tijdens congestie-uren)
                    – energierekening € 60/mnd
                    – geen warm huis boven 24 graden binnentemperatuur (zonwering + koeling via wandverwarming)
                    – op koude dagen heerlijk comfortabel warm, zelfs ondanks koude BG-vloer (na-isoleren geen optie
                    – totale investering ca. € 40.000 in 2 jaar, excl. HR-glas (onderhoud) en zonwering
                    – door duurzaamheidslening € 30.000 in hypotheek tegen 1% rente superlage woonlasten
                    – nu nog een eigen EMS bouwen, zodat we geheel geautomatiseerd het klimaat in ons huis regelen

                    #156022
                    Ray de Kleijn
                    Deelnemer
                      @ray-de-kleijn

                      In 2021 bij de aankoop van ons huis, infrarood verwarming laten plaatsen met daarbij 39 zonnepanelen en een zoutboiler voor warm water.
                      Inmiddels voel ik me aardig besodemieterd door de overheid en de energiereuzen. Ben na een investering van 50000 euro inmiddels maandelijks straks meer geld kwijt dan toen we nog gas hebben. En bedankt

                      #156021
                      Schoorl
                      Deelnemer
                        @pimschoorl

                        De eenvoudigste manier om van het gas af te gaan is afhankelijk van het moment en de situatie.
                        Voor iemand zoals ik die veel energie opwekt en makkelijk iets kan installeren is dat.
                        Oude verwarmingssysteem verwijderen.
                        Gasfornuis vervangen voor elektrische.
                        Monoblocks installeren in woonkamer en keuken.
                        Boiler installeren met schakelinstallatie om zonne-energie op te slaan en warm water.
                        Electrische kachel in badkamer en toilet.
                        De kosten hiervan zijn laag omdat je alles zelf kan doen en eenvoudig faseren.
                        Totale kosten zijn minder dan 10.000,- euro. Het rendement is moeilijk uit te rekenen omdat de contractprijzen voor stroom niet zijn in te schatten.
                        Monoblocks geven wel binnen geluidsoverlast.

                        #150730
                        Anoniem

                          Sinds eind 2023 zijn we van het gas af. We hebben nu een lucht-water warmtepomp (Atlantic Loria Duo 6008 8kW met ingebouwede boiler van 190 liter). Afgelopen winter heeft deze prima gewerkt. Voorafgaand hebben we het volgende gedaan aan ons vrijstaand jaren ’50 huis:
                          – houten vloer beneden vervangen door schuimbeton en daarin vloerverwarming gelegd.
                          – ramen en kozijnen boven vervangen voor kunststof kozijnen met HR++ glas.
                          – spouwmuren geisoleerd.
                          – vloer van de vliering geisoleerd (daardoor niet nodig om het dak te isoleren).
                          – 25 zonnepanelen geplaatst á 400 kWh per stuk verdeeld over nood (4), zuid (4), oost (7) en west (10). We hebben ons dak hiermee maximaal benut. Noord levert 60% t.o.v. zuid, oost en west leveren evenveel en leveren 80% t.o.v. zuid. Per jaar leveren ze samen ongeveer 7.500 kWh op.
                          – alle verwarmingen op de bovenverdieping verwijderd (behalve badkamer, daar is vloerverwarming). Als het te koud is boven maken we gebruik van infrarood of elektrische kachel.

                          Ons gasverbruik was ongeveer 1500 m3/jaar. Omgerekend zal dit circa 3500 kWh/jaar worden. Dit komt bovenop ons overige elektragebruik van 3200 kWh/jaar. In totaal zal ons stroomgebruik (6700 kWh) dus iets lager liggen dan de opwek (7500 kWh). Eind dit jaar kan ik zien hoe het werkelijke plaatje is.

                          April dit jaar is de gasleiding definitief verwijderd.

                          #150196
                          Reinder Groote
                          Deelnemer
                            @engie99

                            De belasting op gas is flink hoger geworden en dan vraag ik mij af of verwarmen op gas nog wel goedkoper is dan elektrisch. Dan bedoel ik met convector kacheltjes, airco is mij te duur in aanschaf.
                            Deze convectorkacheltjes kosten maar 120 euro per stuk.
                            Komende winter wil ik een dag alleen op gas verwarmen en een dag elektrisch, wat is dan duurder?

                            Reactie verplaatst door moderator naar juiste topic

                            #129412
                            Will E
                            Deelnemer
                              @will-eisinga

                              Mia. huis zonder gas sinds 2012.
                              1-Zonnepanelen, 6000 kWh per jaar.
                              2-Een Hoge Temperatuur Warmtepomp voor verwarming en warmwater.
                              3-Inductiekoken voor een keuken zonder gas.
                              gas afsluiten, klaar. werkt perfect sinds 2012. nul-op-de-meter.
                              ik verhuur ook een huis.
                              voor de huurder ook
                              1-Zonnepanelen, 5000 kWh
                              2-Hoge Temoperatuur Warmtepomp
                              3-Inductiekoken
                              gas afsluiten. klaar.
                              ik heb een afspraak met de Wethouder, die komt openen met pers en media.
                              wordt heel leuk.

                              #129058
                              Addek
                              Deelnemer
                                @onzenad

                                Het midden liggen 3×25 heatpipes die gebruikt worden voor de boiler en de overschot gaat naar de CV
                                Afhankelijk van het huis en de gekozen warmtepomp. Bij een goede keuze en een goede installatie werkt het stabiel

                                Bijlagen:
                                Je moet inloggen om bijgevoegde betanden te bekijken.
                                #129047
                                Mia
                                Deelnemer
                                  @mortyr

                                  Dat klinkt aantrekkelijk, 10% rendement. Ik heb zelf geen warmtepomp oid. Vanuit het nieuws dat ik verneem klinkt als een enorme investering en ik hoor ook wel wat klachten over de werking van de warmtepomp, die niet constant zou zijn?


                                  @Onzenad
                                  , jij noemt 75 heatpipes. Is dit een zonneboiler op het dak? Dat klinkt als een fors iets. Heb je daar heel toevallig een foto van? Ben wel benieuwd hoe dit eruit ziet.

                                  #128958
                                  Addek
                                  Deelnemer
                                    @onzenad

                                    Ik ben 4 jaar geleden van het gas af gegaan.
                                    Nu een warmtepomp die de benodigde warmte uit de lucht betrekt.
                                    29 zonnepanelen zijn verantwoordelijk voor nul op de meter
                                    Warmwater voorziening uit 75 heatpipes, waarvan de overschot naar de CV gaat.
                                    Het geheel bespaart 2000 cub gas + de vaste lasten en 3000kWh energie.
                                    Investering – subsidies +/- 25000€ wat momenteel een rendement geeft van 10% (met saldering)

                                  15 reacties aan het bekijken - 1 tot 15 (van in totaal 15)
                                  • Je moet ingelogd zijn om een antwoord op dit onderwerp te kunnen geven.